XXX. Magyar Radiológus Kongresszus

On-line, 2021. június 17-19.

7. Szekció: Cardiovascularis képalkotás

S07.08: Első tapasztalatok a digitális variancia angiográfia használatával a szén-dioxid érfestések során

Ludányi Kristóf1, Gyánó Marcell1, Nemes Balázs1, Szigeti Krisztián2, Osváth Szabolcs2, Csobay-Novák Csaba1
1 Semmelweis Egyetem, Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika, Intervenciós Radiológiai Tan-szék
2 Semmelweis Egyetem, Biofizikai és Sugárbiológiai Intézet

Összefoglaló szövege

Bevezetés: Retrospektív klinikai kutatások során a Digitális Variancia Angiográfia (DVA) magasabb jel-zaj arányt (contrast-to-noise ratio, CNR) és jobb képminőséget biztosított, mint a Digitális Szubsztrakciós Angiográfia (DSA). Jelen kutatásunkban CO2 kontrasztanyaggal végzett alsó végtagi intervencióknál a DVA által nyújtott, a műtőben helyben elérhető képminőség javító hatást vizsgáltuk.

Módszerek: A DVA programmal automatikusan előállított kép a műtői monitorra kivetítve a beavatkozás alatt végig elérhető volt a DSA kép mellett. Az intervenciókat 4, beszűkült vesefunkciójú (átlagos eGFR 25.5 ± 11.2 ml/min/1.73 m2) perifériás artériás érbeteg (PAD, Fontaine 2b) páciensen (3 férfi, 1 nő, életkor: 76,2 ± 4,2 év) végeztük és az így kapott képanyagot, 5 intervencióban jártas szakorvos értékelte Likert skála és páros összehasonlítás segítségével.
A felvételek CO2 angiográfiához általánosan ajánlott képkocka sebességnél (4-7,5FPS) alacsonyabbal (1-3 FPS) készültek, melyre a korábbi kutatások során elért magasabb CNR érték biztosított lehetőséget, így csökkentve a sugárdózist.

Eredmények: A DVA képek jelentősen magasabb pontszámot (3.84 ± 0.10) értek el, mint a DSA képek (3.31 ± 0.10, p \ 0.001). Az értékelők a diagnosztikai érték és a terápiás döntés meghozásában való hasznossága tekintetében 85,2%-ban, míg minden szempontot figyelembe véve 83,9%-ban, preferálták a DVA képeket.

Következtetések: Tapasztalataink alapján, a DVA segíthet a helyes diagnózis felállításában és a terápiás döntéshozásban, ezen felül potenciálisan hozzájárulhat a sugárterhelés csökkentéséhez alsó végtagi CO2 angiográfiák során. Habár a DVA által nyújtott, dózis csökkentési lehetőséget további klinikai kutatásokkal kell igazolni, ez a technológia hasznos új eszköze lehet a műtőnek, hozzájárulva a biztonság és hatékonyság növeléséhez CO2 asszisztált endovaszkuláris intervenciók során.