6. Szekció: Onkológia és képalkotás
Előzmény:
A CT-vezérelt termoablációk a műtétre nem alkalmas tüdőtumoros vagy mellkasi metasztázisos betegek egyik lehetséges lokális kezelési módja. A beavatkozás hatásosságnak megítélése az eljárásból adódóan – a műtéti specimen és patológiai feldolgozás hiánya miatt – csak korlátozottan lehetséges. A jelenlegi nemzetközi gyakorlatban, az ablációs beavatkozás hatékonyságát az ablációt követő CT és a 3. és 6. hónapban végzett kontroll FDG-PET/CT vizsgálattal tudjuk ellenőrizni. Ugyanakkor az ablációt követő elhúzódó lokális gyulladás olyan zavaró morfológiai és metabolikus eltéréseket okoz, amik miatt a kontrollok csak 6 hónap elteltével megbízhatók. A technikai hatékonyság vagy recidív eltérések ezért viszonylag későn észlelhetők, véleményezhetők. A korai PET-CT vizsgálatok előnye, hogy az ablációt követő gyulladásos folyamatok kifejlődése előtt valódi képet adnak az abláció metabolikus eredményességéről.
Módszer:
A betegek termoablációs beavatkozása után közvetlenül kontroll CT vizsgálatot, majd másnap a 24 órás kontroll keretében FDG-PET/CT vizsgálatot készítettünk. A kontroll CT morfológiai jeleit (GGO, vagy halmozás hiánya) és a PET-CT aviditás hiányát összevetve értékeltük az abláció eredményességét. A korai kontrollt, amikor lehetőség volt a 6 hónapos kontrollokkal is összehasonítottuk.
Eredmények:
Klinikánkon 2020 óta végzünk, eddig csak dedikált – júniustól már prospektív study keretében – postablációs PET-CT vizsgálatokat. Az eddigi 9, pilot jellegű vizsgálat alapján, az irodalomban talált vizsgálatokhoz hasonlóan a 24 órás postablációs PET-CT a gyulladásos eltérések zavaró hatása nélkül tudja az A0 és A1 ablációkat elkülöníteni. Hosszútávú követés során, a 24 órás PET-CT eredménye sikeresen előre jelzi a 6 hónapos kontroll eredményét is.
Következtetés / összefoglalás:
Az eddigi vizsgálatok alapján a korai PET-CT megbízhatóan jelzi egy abláció sikerességét, vagy épp annak elégtelenségét. A korai metabolikus tumorválasz ismeretében a postablációs betegmenedzsment, ha kell megváltoztatható, a terápiás koncepció időveszteség nélkül újratervezhető és ezek hatására a cummulatív kezelési hatásfok növelhető.