7. Szekció: Cardiovascularis képalkotás
Bevezetés: Az anomáliás koszorúéreredés a populáció kevesebb, mint 1%-ában fordul elő. Mivel a koronária anomáliák szívritmuszavart, miokardiális infarktust, vagy akár hirtelen szívhalált is okozhatnak, életveszélyes állapotnak tekinthetjük őket. A modern komputer tomográfiás (CT) képalkotó vizsgálatok lehetővé teszik a koszorúér anomáliák non-invazív detektálását. A szakirodalmi adatok nem egységesek a koszorúér eredési anomáliák előfordulását illetően.
Célkitűzés: Kutatásunk célja a különböző koszorúér eredési anomáliák prevalenciájának meghatározása és a koszorúér CT angiográfia (CTA) szerepének bemutatása az anomáliás koronária eredések detektálásában.
Módszer: A retrospektív tanulmányunkba 7850 beteget adatát vizsgáltuk, akik 2016 április és 2020 március között CTA vizsgálaton vettek részt a koszorúér-betegség értékelése vagy a pitvarfibrilláció abláció előtti bal pitvari angiográfia elvégzése céljából. Meghatároztuk a különböző koszorúér eredési anomáliák prevalenciáját a vizsgált betegpopulációban.
Eredmények: A koszorúér eredési anomáliák prevalenciája 1,9% volt a vizsgált betegpopulációban. A koronária anomáliával rendelkező betegek életkorának átlaga 57,1±13,3, a nők aránya pedig 42,6% volt. A magasan az aortából eredő jobb koszorúér volt a leggyakoribb anomália típus, amelynek a prevalenciája 0,74% volt. Továbbá 0,59%-ban fordult elő az ellenoldali Valsalva sinusból eredő koszorúér és ez az anomália az esetek 0,32%-ában társult interarteriális lefutással. A betegek 0,03%-ában ábrázolódott egyetlen koszorúérszájadék, 0,06%-ában pedig a koszorúér a felszálló aorta helyett a pulmonális artériából eredt.
Következtetések: Nagy elemszámú betegpopuláción vizsgáltuk a koszorúér CTA jelentőségét a koszorúér eredési anomáliák felismerésében. Eredményeink alátámasztják a koszorúér CTA központi szerepét, mivel a részletes 3D képalkotás lehetővé teszi nemcsak a koszorúéranatómia, hanem a környező struktúrák vizualizálását is.