XXX. Magyar Radiológus Kongresszus

On-line, 2021. június 17-19.

6. Szekció: Onkológia és képalkotás

S06.05: Az interstitialis tüdőbetegségek és a tüdőrák közötti összefüggés - mire figyeljen a radiológus?

Összefoglaló szövege

Epidemiológiai vizsgálatok azt mutatják, hogy az idiopátiás tüdőfibrózisban (IPF) szenvedő betegek körében magas a tüdőrák előfordulása. A tüdőrák és az intersticiális tüdőbetegség (ILD) közötti összefüggést magyarázhatják a közös kockázati tényezők, mint a dohányzás, valamint a fibrogenezis és a cancerogenesis patofizológiája. Az IPF és a tüdőrák hasonló aberráns szövetjavító és fibroblast reakcióval reagál a sérülésre.

Korábbi vizsgálatok alapján a relatív tüdőrák kockázat 3,5-7,3-szor magasabb az ILD-ben, és a tüdőrák előfordulását 10–20%-ra becsülik az ILD-ben. Az ILD-betegek mortalitása >15%-ban valószínűleg tüdőrákhoz köthető. Egy külföldi vizsgálat kimutatta, hogy az IPF-ben szenvedő betegeknél a tüdőrák kumulatív előfordulása idővel növekszik. A leggyakoribb radiológiai megjelenés a perifériás, főleg alsó lebenyi localisatioban lévő solid góc, az ILD területek közelében vagy azokon belül. A tüdőrák nagyobb gyakorisággal fordul elő az egyidejűleg krónikus obstruktív tüdőbetegséggel (COPD) és ILD-vel rendelkező betegek körében, összehasonlítva a kizárólag COPD-ben szenvedő betegekkel, mely szintén arra utal, hogy az ILD hozzájárulhat a tüdőrák kialakulásához.

Összefoglalva, az interstitialis tüdőbetegségek viszonylag szorosan függnek össze a tüdőrák kialakulásával, így korai radiológiai felismerésük kiemelt jelentőséggel bír. Az ILD még a COPD-hez képest is nagyobb tüdőrák-kockázattal társul.