7. Szekció: Cardiovascularis képalkotás
Bevezetés:
Az elmúlt időszakban az endovaszkuláris aorta rekonstrukciók eszköztára az aortaív endovaszkuláris kezelésére alkalmas graftokkal bővült. A proximalis aortaszakaszon lévő rögzítési zónákban az aorta szisztolo-diasztolés átmérőváltozásai méretezési problémát jelenthetnek. Jelen kutatásunk célja a hasi aorta aneurizmával rendelkező betegek aorta pulzatilitásának meghatározása.
Módszerek:
Retrospektív vizsgálatunkban 31 hasi aorta aneurysma miatt gondozott beteg (25 férfi, 73 +/-7 év) CTA felvételeinek képanyagát elemeztük. Az EKG kapuzással rögzített nyersadatokból az R-R ciklus 30 és 90%-ánál készítettünk rekonstrukciót. Szemiautomatikus lumenszegmentációt követően a középvonalra merőleges síkban mértük a teljes aorta keresztmetszeti területét. Az alábbi öt zónában végeztünk összesen tíz ponton mérést: Z0, Z5, Z6, Z8, Z9. A szisztolés és diasztolés keresztmetszeti területből effektív átmérőt (ds és dd) számítottunk, majd meghatároztuk a pulzatilitás abszolút (ds-dd; mm) és relatív értékét [(ds-dd)/dd; %].
Eredmények:
Betegenként 20, összesen 620 mérést végeztünk. A pulzatilitási értékek átlagai a mérési pontokon a következők: Z0A: 0,5±0,8 mm, Z0B: 0,9±0,7 mm, Z5A: 1,0±0,6 mm, Z5B: 0,9±0,6 mm, Z6A: 0,9±0,7 mm, Z6B: 0,7±0,6 mm, Z8A: 0,7±0,6 mm, Z8B: 0,6±1,3 mm, Z9A: 0,8±0,6 mm, Z9B: 1,0±1,2 mm. Az aneurizma pulzatilitásának abszolút értéke nem tér el az aorta egyéb pontjain mért mértéktől, de a kisebb a relatív pulzatilitása.
Következtetések:
A mért eredmények alapján a hasi aorta aneurizmával rendelkező betegek átlagos pulzatilitása szubmilliméteres nagyságrendű, mely a diasztolés átmérőhöz viszonyítva 5% alatti érték. Stentgraft méretezés szempontjából a tervezés során alkalmazott 10-20%-os túlméretezés miatt valószínűleg nem releváns. Korábbi vizsgálataink eredményeivel összevetve az aneurizmás betegek aorta pulzatilitása az egészséges kontrollokéhoz hasonló.