3. Szekció: Mesterséges intelligencia
Bevezetés: a femur condylus ultrafriss osteochondralis allograft segítségével történő ortopédiai rekonstrukciója megelőzi, későbbi évtizedekre tolja a végleges térdizületi protetizálást. Az allograft kiválsztása, a donor recipiens egyeztetése MR vizsgálatokon alapuló pontos tervezést igényel, mely folyamatban a morfológia felismerésére képes mesterséges intelligencia nagy segítséget jelenthet.
Célkitűzés: kutatásunk során a femur condylus porcot ábrázoló MR felvételen a porcot felismerni képes mesterséges intelligencia kifejlesztése a célunk.
Módszer: a célnak (szeletvastagság, 3D ábrázolás, szöveti felbontóképesség) megfelelő MR szekvencia meghatározása és 200 térd MR felvétel elkészítése után a mesterséges intelligencia tanításához manuálisan és félautomata szegmentálási módszerrel kijelölt porckontúrokkal tréninghalmazt hoztunk létre. A mély konvolúciós neurális hálózat alapú mesterséges intelligenciát ezekkel az adatokkal tanítottuk be.
Eredmények: munkánk eredménye, hogy a mesterséges intelligencia képes az MR felvételeinken a porc megfelelő pontosságú bejelölésére, mely az első lépés a gép által végzett műtéti tervezés felé.
Következtetések: a választott technológia – a mesterséges intelligencia –ezáltal alkalmasnak mondható a porc geometriájával kapcsolatos feladatok megoldására, s így széleskörű alkalmazása lehetőséges az ízületi műtétek tervezésében.
Kulcsszavak: térd, porc, allograft, mélytanulás