8. Szekció: Neuroradiológia
Háttér
A stroke-ot követő felépülési időszakban a contralesionalis motoros kéreg kapcsolatai plasztikus változásokon mennek keresztül, ami hozzájárul a motoros funkció visszanyeréséhez. Az eddigi tanulmányok főként az interhemispherialis kapcsolatokat vizsgálták. Jelen munkában a contralesionalis primer motoros kéreg intrahemispherialis kapcsolatrendszerét elemezzük grádiens-alapú technikák segítségével.
Módszerek
A vizsgálatban 17 bal a. cerebri media stroke-ot szenvedett beteg és 17 korban és nemben megfeleltetett egészséges kontroll vett részt. Az intrahemispherialis kapcsolatokon alapuló corticalis grádiens validálására a Human Connectome Project adatbázisát használtuk. A résztvevőkről T1-súlyozott és nyugalmi fMRI-felvételek készültek, majd a contralesionalis motoros kéreg kapcsolati térképét connectopic mapping technika segítségével rekonstruáltuk. A kapcsolati térkép és az izomerő összefüggéseit, valamint a csoportok közötti különbségeket térbeli statisztikai módszerek segítségével elemeztük.
Eredmények
Az inter- és intrahemispherialis kapcsolatokon alapuló corticalis grádiens között nem volt szignifikáns különbség a referenciacsoportban. A contralesionalis motoros kéreg grádiense nem mutatott szignifikáns eltérést az egészséges és a stroke csoport között (korrigált p>0.05). A grádienst leíró modell paraméterei szignifikáns korrelációt mutattak a felső és alsó végtag izomerejével, valamint az NIHSS-pontszámmal a stroke-csoportban, nemre, életkorra és a stroke óta eltelt időre korrigálva (R=-0.569, p<0.033; R=-0.573, p<0.032; R=0.535, p<0.049).
Következtetés
A contralesionalis motoros kéreg plasztikus, intrahemispherialis kapcsolati változásai grádiens-alapú technikák segítségével nyomon követhetők, és összefüggnek a motoros rehabilitáció és a klinikai állapotjavulás mértékével.