7. Szekció: Cardiovascularis képalkotás
Bevezetés:
A visceralis aortaszegmentum betegségeinek kezelését célzó, fenesztrált (fenestrated endovascular aortic repair – FEVAR) és elágazó (branched EVAR – BEVAR) stentgraftok alkalmazásával járó komplex endovaszkuláris aorta rekonstrukciók biztonságosságát és hatékonyságát számos nemzetközi tanulmány bizonyította. Célunk, hogy hazai populáción is igazoljuk a komplex aortaműtétek hatékonyságát.
Módszerek:
Vizsgálatunkba minden olyan beteget bevontunk, akik a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikán komplex endovaszkuláris aortaműtéten estek át. Kutatásunk során ezen betegek adatainak retrospektív elemzését végeztük, összegyűjtve a releváns adatokat és a képalkotó vizsgálatok eredményeit.
Eredmények:
2013 óta összesen 19 betegen (15 férfi, 65,4±11 év) végeztünk komplex aortaműtétet. 12 esetben FEVAR (63%), 6 esetben BEVAR (32%), egy esetben mind a két technikát magába foglaló műtét történt. Betegenként átlagosan 3,4, összesen 64 zsigeri ágat foglalt magába a rekonstrukció, melyek mindegyikét sikerült stentgrafttal biztosítani. A 30 napos technikai siker 94%. 10,5±20 hónapos átlagos utánkövetés során 4 beteget veszítettünk el, melyek közül egy eset volt az aortával összefüggő halálozás. Az összes beültetett stent közül 3 alkalommal (5%) észleltünk elzáródást, endoleak az utánkövetés során 5 betegnél (28%) volt megfigyelhető. Reintervencióra 5 esetben (27%) került sor.
Következtetések:
Az endovaszkuláris kezelés hatékony megoldást nyújt a magas rizikójú, komplex, a zsigeri ágakat megközelítő, vagy azokat is érintő tágulatok endovaszkuláris kezelésében is.
Kulcsszavak:
stentgraft, EVAR, aorta aneurysma