XXX. Magyar Radiológus Kongresszus

On-line, 2021. június 17-19.

6. Szekció: Onkológia és képalkotás

S06.08: Életveszélyes állapotot előidéző, szövettanilag nem tipizálható pseudotumor. Esetismertetés.

Győri Gabriella1, Dudás Ibolyka1, Tóth Ambrus1, Maurovich-Horvát Pál MTA doktora1, Lakatos Péter2
1 Semmelweis Egyetem, Orvosi Képalkotó Klinika, Radiológiai Tanszék
2 Semmelweis Egyetem, Belgyógyászati és Onkológiai Klinika

Összefoglaló szövege

Bevezetés: számos benignus patológiai folyamat klinikailag és radiológiailag malignus betegséget utánozhat, köztük olyan is előfordul, mely életveszélyes állapotot idéz elő. Nagy méretet érhetnek el és a szomszédos szervekkel szoros kapcsolatba kerülnek. Diagnózisuk nem könnyű, a műtét előtti eredményes biopszia feleslegesen nagy műtéttől kímélheti meg a beteget.
Anyag és módszer: az 54 éves, addig jelentősebb betegségben nem szenvedő nőbeteg haskörfogat növekedés miatt fordult orvoshoz. Az elvégzett hasi CT- és UH-vizsgálat nagy mennyiségű szabad hasi folyadékra, egy 7cm-es retrogastricus terimére, rendkívül inhomogén májszerkezetre, v. lienalis és v. portae thrombosisra derített fényt. A retrogastricus terime elsősorban GIST gyanúját keltette, de kétszeres biopszia is csak véralvadékot és necroticus anyagot tartalmazott. Gastroscopia során a gyomor falát hátulról benyomó nagy méretű képletet találtak. Az ascites-üledék malignus sejtet nem tartalmazott. A tumormarkerek közül a CA-125, illetve a ROMA index magas volt, de ascites mellett ennek jelentősége korlátozott. Műtét során (2019. április) nagy méretű necroticus terimét távolítottak el, totális gastrectomia, oesophago-jejunostomia, splenectomia, pancreas-farok resectio és flexura lienalis resectio történt. Műtét után az ascites jelentősen mérséklődött, a portális keringés javult. A máj inhomogenitása fokozódott, volumene fokozatosan csökkent, biopszia fibroticus átépülést és a májsejtek zsíros degenerácóját mutatta. Átmeneti májelégtelenség miatt májtranszplantáció lehetősége felmerült, de konzervatív kezeléssel a májfunkció javult, a beteg 10 kg-ot hízott, ma is jól van.
Következtetés: a súlyos állapotot eredményező tumorszerű hasi elváltozás, a v. portae és v. lienalis thrombosis a képalkotó vizsgálatokkal malignus folyamatnak tűnt. A durván inhomogén májszerkezetet a porta thrombosis önmagában nem magyarázta, a CT morfológiai kép és a zsugorodó máj alapján felmerül nem alkoholos steatohepatitis (NASH) lehetősége. Sajnos a műtét előtti biopsziák nem hoztak biztos eredményt, így a több szervvel érintkező hasi terime eltávolítása rendkívül nagy invazivitással járt. A műtéti szövettani diagnózis sem egyértelmű, számos vezető patológusnak sem sikerült az eltávolított terimét besorolnia: bevérzett, nekrotikus centrumú myofibroblastos infiltrátum, mely elsősorban reaktív és nem neoplasticus folyamatnak tartható. Malignitás egy mintában sem volt. Biztos diagnózis ma sincs a kezünkben, felmerül krónikus, nagy volumenű, lassan szivárgó vérzés eredményeként szervült hematoma, valamint inflammatórikus pseudotumor lehetősége is.