6. Szekció: Onkológia és képalkotás
Cél:
A prosztatarák Magyarországon az 50 év feletti férfiak esetében a második leggyakoribb halálok. A szűrővizsgálatok és a korai diagnózis csökkentheti a mortalitási adatokat. A szűrővizsgálat keretében elvégzett fizikális (RDV), és labor vizsgálat (PSA) segíti a daganatok korai felismerését. A tumorgyanús esetek további diagnosztikáját az utóbbi években hazánkban is elterjedt multiparametrikus MR (mpMRI) vizsgálat segíti. A fizikális, labor és képalkotó vizsgálatokkal felvetett daganatgyanús esetekben a prosztata tumor igazolásához szövettani mintavétel elvégzése szükséges. Ennek elterjedt módja a transrectális ultrahang által vezérelt standard szisztémás random prosztata biopszia. A klinikai vizsgálatok alapján prosztata tumor gyanús betegeknél rutin szerűen elvégzett MR vizsgálatokon a tumorgyanús gócok pontosabb mintavételi találata érdekében kezdtük el az MR és ultrahang képek fúziójával végzett transrectalis UH vezérelt prosztata biopsziákat. Vizsgálatunk célja az MR fúziós biopsziák kezdeti eredményeinek elemzése és bemutatása.
Módszer:
Intézetünkben az első MR fúziós ultrahang vezérelt prosztata biopsziát 2019 októberében végeztük. A 2021 márciusáig 36 betegnél (átlagéletkor 69 év; 50-79 év közt) végeztünk ilyen beavatkozást. A mintavételek előtt minden esetben mpMRI vizsgálat készült (T2 axialis coronalis és sagittalis, DWI/ADC, és dinamikus posztkontrasztos sorozatok). Az MR vizsgálatok döntő többségét az Affidea Magyarország Kft Manninger Jenő Országos Traumatológia Intézetben levő GE Signa Voyager 1,5T MR készülékkel végeztük. Néhány alkalommal előfordult, hogy a beteg előzetes MR vizsgálata más intézetben történt, megfelelő minőségű képanyag esetében ilyenkor a hozott MR vizsgálatot elfogadtuk. Az MR fúziós biopsziák előtt az MR képanyagot minden esetben még egyszer áttekintettük. Mintavételre a PIRADS 4 (19db) és PIRADS 5 (29 db) kategóriába eső gócok kerültek. A biopsziákra a Péterfy Sándor Utcai Kórház Urológia Osztályának műtőiben került sor az Affidea Magyarország Kft. GE Logiq S8 XDclear készülékével, „V-nav” térfogat navigációs szoftver segítségével. A transrectalis biopsziákat kezdetben altatásban, majd 2021 őszétől már lokális érzéstelenítésben végeztük. A biopszia előtt a betegek minden esetben antibiotikum premedikációban részesültek. A beavatkozásokat urológus és radiológus szakorvos együtt végezte, melynek során transrectalis ultrahangfej bevezetését követően a real time ultrahang képeket és az MR felvételeket navigációhoz azonos síkban szinkronizáltuk. A mintavételhez BARD MAGNUM MG1522, U.S.A biopsziás pisztolyt használtunk, 18G-s, 25 cm hosszú tűvel. Minden alkalommal előszőr az MR-en megjelölt góc(ok)ból, majd ezt követően 12db szisztémás séma szerint elvégzett mintavétel történt. A minták pathológiai feldolgozásra kerültek. A beavatkozások után a beteg panaszmentes obszerváció esetén távozhatott.
Eredmények:
Az elvégzett MR fúziós mintavételekből 23 betegnél (64%) igazolódott prostata adenocarcinoma. Két esetben (5%) a pathológiai eredmény bizonytalan volt, daganat lehetőségét nem tudta kizárni. 8 betegnél (22%) került prekancerozus állapot ASAP (atypical small acinar proliferation) leírásra a mintákban (ebből 3 esetben egyidejűleg igazolta az adenocarcinomat is a mintavétel). A szövettani mintákban 8 betegnél (22%) nem találtak tumor szövetet (PIN, hyperplasia prostatae, prostatitis). Az eddigi tapasztalataink szerint a beavatkozás relatíve egyszerűen, gyorsan és legfőképpen biztonságosan végrehajtható. A betegeink a mintavételeket mind inhalációs narkózisban, mind lokális érzéstelenítés mellett jól tolerálták. A pathológiai eredmények és az mpMRI vizsgálatok képi eredményeinek ismételt szisztematikus egyeztetésével cél a találati arány további növelése.
Következtetés:
A mp MRI megkönnyíti a prosztatarák gyanús területek észlelését, lokalizálását méretének kontrollját, a feltételezett tumor gyanús terület pontos lokalizálását, jelentős segítséget jelen a biopszia tervezésében és a negatív standard biopsziákat követően a találati arány növelésében. A fúziós biopszia elsősorban a kicsi, de klinikailag magas kockázatú tumorok pontosabb észlelésében bír nagy jelentőséggel