XXX. Magyar Radiológus Kongresszus

On-line, 2021. június 17-19.

9. Szekció: Szakmai minőségbiztosítás

S09.05: Dózismonitorozás I. - megvalósítása

Összefoglaló szövege

Cél
A különböző modalitásokon keletkező információkat egy dedikált helyen összegyűjtsük, segítve ezzel a minőségbiztosítási csoport dózismonitorozó munkáját. Korábban a szükséges adatokat az operátorok manuálisan, Excel táblázatokban kezelték. A projekt 2018-ban indult, és a szoftverek fejlesztése azóta folyamatos.
Módszer
A szoftverek futtatásához egy virtuális szerver került kialakításra, Windows Server 2012 operációs rendszerrel, MSSQL 17 adatbáziskezelővel, és IIS web szerverrel. A képfogadásra a DCMTK modulját használjuk. A modalitásokon a szervert felvettük, mint célállomás, és beállítottuk az automatikus küldést. A saját szoftverek fejlesztéséhez PASCAL, HTML, CSS, PHP, JAVASCRIPT programozási nyelvek voltak felhasználva.
Eredmények
A szerver DICOM modulja fogadja a szükséges adatokat a különböző modalitásokról. A szükséges információk CT esetében a dózis rekord, Dózis riport, és a scout. Jelenleg 4 CT, 1 mammográf, és 2 DX modalitás küldi az adatokat. A projekt indulása óta 112 ezer páciens 168 ezer vizsgálatát tároltuk le.
Az adatok elő-feldolgozása, és az adatbázis feltöltése saját fejlesztésű szoftverrel történik. Ennek során a beérkező fájlok DICOM fejlécében lévő információk kiolvasása és a strukturált adatbázisba történő küldése mellett megtörténik az effektív dózis kiszámítása, és a képek jpg formátumba mentése is.
A kialakított webes felületen a radiográfus felhasználók számára lehetőség van közvetlenül a vizsgálat elvégzése után pár perccel néhány adat módosítására űrlapokon keresztül. Emellett közvetlen kapcsolódhatnak a PACS rendszerek munkalista szolgáltatásához, és a program kilistázza a vizsgálatra váró páciensnek a szerverünk adatbázisban szereplő korábbi eseteit.
A minőségbiztosítási csoport szélesebb jogkörrel rendelkezik. A vizsgálatlista mellett a protokollok elemzését segítő listákhoz és diagramokhoz, valamint a páciensek dóziskövetését segítő oldalakhoz is hozzáférnek. A webes felületen elérhető adatok és egyéb lekérdezések eredménye Excel táblázatokba exportálható a további feldolgozás érdekében.
Továbblépés
A jelenleg tesztelés alatt álló verzióban a páciens alakot is figyelembe vevő dózis becslés (SSDE), és a páciens pozícionálás pontosságának (páciens középpont és az izocenter távolsága) automatikus meghatározása is benne van. Az ehhez szükséges méret adatokat a topogramokból a kontúrok meghatározásával végzi a program.