XXX. Magyar Radiológus Kongresszus

On-line, 2021. június 17-19.

9. Szekció: Szakmai minőségbiztosítás

S09.06: Dózismonitorozás II. - eredmények

Összefoglaló szövege

BEVEZETÉS: A 21/2018. (VII. 9.) EMMI rendelet megjelenése óta az ionizáló sugárzással végzett vizsgálatok esetén a radiológiai és a nukleáris medicina intézeteknek monitorozni és dokumentálni kell a pácienst ért dózist és egyéb beállítási adatokat. A rendeletnek megfelelően dózismonitorozást kell végezni a CT laborokban is, melynek célja az, hogy a referenciaszintek figyelembevételével a határdózis feletti vizsgálatok számát csökkentsük, illetve a nagydózisú (határdózis feletti) vizsgálatok okainak kivizsgálásával elősegítsük a dózisoptimalizálás folyamatát. Ehhez mindenképpen szükséges kifejleszteni vagy vásárolni egy alkalmas programrendszert. A piacon megtalálható szoftverek igen magas áron érhetők el, ezért célul tűztük ki, hogy az egyetemünkön kifejlesszünk egy alkalmazást a CT készülékekhez, mely a DLP és egyéb beállítási adatok gyűjtésén túl a vizsgált régió ismeretében képes kiszámítani az effektív dózist is.
MÓDSZEREK: A Klinikai Központ Orvosi Képalkotó Intézet és a Kenézy Gyula Egyetemi Kórház területén található minden CT készülékéről 2018 júliusától elkezdtük gyűjteni az adatokat a klinikánkra kifejlesztett dózis-monitorozó szerverére (DM-szerver). Az adatgyűjtés automatizált módon valósult meg. Az aktuális CT készülék a vizsgálat végeztével továbbítja a dózisinformációt tartalmazó DICOM képet a szerverre. Az effektív dózis számolást szintén az adatgyűjtő program hajtja végre, melyhez minden protokollhoz előre definiálni kell a sorozatok számát és a vizsgált régiót. Amennyiben a vizsgálat során el kell térni a protokolltól, van lehetőség a vizsgált régió módosítására a megfelelő effekítv dózis számolásához, valamint megjegyzés mezőbe a protokolltól való eltérés indoklására is van lehetőség.
EREDMÉNY: Jelenleg a DM szerver kezdő felületén a páciens TAJ száma, életkora, magassága, súlya, BMI-je, vizsgálat időpontja, vizsgálat teljesítési azonosítója, radiográfus monogramja, protokoll neve, besugárzások száma, vizsgálat DLP-je és effektív dózisa látható. A határdózist meghaladó DLP és effektív dózis értékek piros színnel vannak jelölve, és a felhasználónak magyarázatot kell írni a magas dózis mellé. A határértékek túllépése legtöbbször abból adódik, hogy a beteg túlsúlyos, vagy mozgási artefactum miatt a sorozat ismétlése indokolt. Továbbá az is előfordul, hogy nem a megfelelő protokoll van kiválasztva a vizsgálathoz. A DM szerver adataiból statisztikai feldolgozás után havi jelentés készül, mely táblázatok és oszlopdiagramok segítségével mutatja be a havi dózisok alakulását készülékekre bontva. A jelentés tartalmazza például a havi vizsgálatok számát, havi szummált páciens dózist, a maximum, minimum effektív dózisokat, átlag páciens életkort, protokollok eloszlását, protokollonkénti effektív dózisok változását, gyermekvizsgálatokat, határdózist meghaladó vizsgálatokat, készülékek összehasonlítását dózisok és protokollok szerint.

KÖVETKEZTETÉS: A dózismonitorozás jelentősége a rendeletnek való megfelelés, a folyamatos minőségbiztosítás, illetve a vizsgálatok dózisoptimalizálása és referencia dózisszintek meghatározása. Ezeket az elveket figyelembe véve sikerült egy egyszerű, de biztonságos hálózati alkalmazást fejleszteni a Debreceni Egyetemen, amely lehetővé teszi a CT dózisok monitorozását és rendszeres dokumentálását.