XXX. Magyar Radiológus Kongresszus

On-line, 2021. június 17-19.

9. Szekció: Szakmai minőségbiztosítás

S09.07: Peer-review a gyakorlatban

Pusztai Ferenc, Bágyi Péter
Debreceni Egyetem, Klinikai Központ, Kenézy Gyula Campus, Központi Radiológiai Diagnosztika

Összefoglaló szövege

A peer-review rendszer, mint minőségbiztosítás ezköze, egyre nagyobb szerepet kap a magyar gyakorlatban is. A prospektív másodleletezés a szakképzésben és specializációdásban is jelentős tényezőt képvisel, melynek ismerete elengedhetetlen napjaink gyakorlatában.
Több éves elektív CT vizsgálat prospektív módon történt másodleletezése során felhalmozott gyakorlati észrevételek alapján a másod és első leletező részérő több tényező is közrejátszik a megfelelő eredmények eléréséhez és ezek megértése hozzájárul a szakorvosképzésben a megfelelő fejlődéshez.
Karcagi, Kátai Gábor Kórház beteganyagából 2017. szeptembere óta, csaknem 15 ezer CT vizsgálat leletezése valósult meg ebben a metódusban. Az elektív vizsgálatok nagy része a koponya-arckoponya-mellkas-has-gerinc régiókból tevődött össze. Az első leletezők fluktuációja mellett a másodleletezők stabil csoportja alkotta a résztvevőket. A pontosság, klinikai hasznosság és nyelvi helyesség alkotta az értékelhető szempontokat, 5 fokozatú skálán. A pontozás on-line felületen történt (peer-review.hu), mely a vizsgát időintervallumon belül folyamatosan alakult, a fellépő igények szerint, mint például egyszerűbb kezelhetőség, mely a leletezők munkafolyamatát hátráltatja. Az így kapott eredmények alakulása a tárgyi tudás és tanulás folyamat mellett egyéb tényezők is befolyásolják, mint például a leletezési körülmények, terheltség, szubjektivitás és egyéb kognitív hibalehetőségek, melyek mindkét fél részéről észrevehetők.
Az eredmények eltérhetnek a szakorvosok közötti retrospektív peer-review-ban kapott eredményektől, de az általános megállapítások a minőségbiztosítás csaknem minden területén helytállók lehetnek.
Az előadás során igyekszünk rávilágítani azokra a gyakorlati, néha szubjektív tényezőkre, melyek befolyásolják az eredményeket, külön bontva az egyes résztvevők szempontjait és a leletezés körülményeit. Így kiküszöbölésük mellett hatékonyabb eredményeket érhetünk el.