10. Szekció: Betegbiztonság (szakdolgozói szekció)
Bevezetés: A koronavírus járvány okozta többletterhelés világszerte példátlan kihívások elé állította az egészégügyi ellátórendszereket, különösképp a munkafolyamatok szervezése és a betegellátás különféle aspektusainak párhuzamos biztosítása tekintetében. Ebben a speciális helyzetben is érvényes az, hogy a minőségbiztosítás komplex folyamata elengedhetetlen egy olyan összetett és több szereplő közös munkája által működő szakma esetében, mint a radiológia.
Anyag és módszer: A radiológiai szolgáltatások biztonságos és folyamatos nyújtása érdekében szükséges biztosítani, hogy a különféle képalkotó berendezések megfelelő működtetése, a keletkezett vizsgálati képanyag leletezése egyaránt magas minőségi szabványoknak megfeleljenek, a vizsgálatkérések növekedő számától függetlenül, a páciensek sugárterhelésének optimalizálása mellett. A betegbiztonság és a minőség fogalmak az egészségügyben csak együtt értelmezhetők. A veszélyhelyzeti egészségügyi ellátás során több ponton is szükséges különféle ellenőrző mechanizmusok létrehozása a humánerőforrás megfelelő átcsoportosítása mellett a páciens beutalásától kezdve a vizsgálat körülményeit meghatározó tényezőkön át a leletezésig. Az esetleges hibák detektálása, okainak kivizsgálása és javítása része ennek az ellenőrzési folyamatnak.
Következtetések: Előadásom célja a pandémiás időszakban a radiológiai munkafolyamatok tervezése, kivitelezése és ellenőrzése során általunk használt minőségbiztosítási és munkaszervezési módszerek bemutatása, az intézményünkben alkalmazott eljárásrendek és tapasztalatok alapján. Fontos kiemelni azokat a stratégiákat, amelyek elősegíthetik a felkészülést a megfelelő döntések meghozása tekintetében a jelenlegihez hasonló szituációk megfelelő kezelése érdekében.