11. Szekció: Gyermekradiológia
A gyermekradiológia (gyr) az első szubspecialitás, mely John Caffey amerikai gyermekgyógyász-radiológus munkásságának eredményeként jött létre ( 1947). Azóta folyamatos változáson ment keresztül, különösen az elmúlt két évtizedben. A gyermekgyógyászatból és radiológiából kiindulva, szinte minden szakma részét képezi.
Napjainkban a gyr. olyan specialitás (és nem szubspecialitás) mely korosztályok szerint (magzati, neonatológia, csecsemőkor, kisdedkor, gyermekkor, serdülőkor) mutathat korspecifikus jellegzetességeket a különböző szervek-szervrendszerek szintjén (cardiorespiratórikus, hasi szervek, muszkuloszkeletális rendszer, endokrin, onkológia, traumatológia, neurológia stb) . Vagyis öltözékét tekintve a pelenkától a gyermekruhától kezdve a szmokinging minden megtalálható a mindenkori „divat” (tünet) szerint.
A modalitások megválasztásánál gyermekkorban viszont törekedni kell az ionizáló sugárzás elkerülésére, olyan eszközt kell választani ami nem ionizáló energia forrással működik, illetve, ha az feltétlen kívánatos, maximális sugár védelmet kell biztosítani (ugyanez érvényes felnőtteknél is?!)
Napjainkban a régebben gyr. számára fenntartott betegségek köre egyre inkább bővíthetők a felnőtt, sőt időskorra is, és fordítva, a régi felnőttkori betegségekkel egyre inkább találkozunk gyermekkorban is. A kórokozók ugyanis nem mindig válogatnak életkorok szerint, és az újabb kutatási eredmények : genomika, génmutáció, hormonális inprinting egyre inkább magyarázatot ad a fenti állítás igazolására.
A gyr. oktatásában is szemléletet kell váltanunk, s a szeparált gyr. oktatás helyett az : „ azonosságok és különbözőségek a gyermek és felnőttkorú betegek diagnosztikájában” oktatás ajánlatos, ahol az un. általános radiológus és a gyermekradiológusok is eddigi tanulmányaikat sokkal könnyebben tudják össze hangolni, hasznosítani.
Az abszolút szubspecialitások pl. intrauterin diagnosztika, és perinatológia őrzik egyedi jellegüket.